Již za pár měsíců nastane období dovolených, kdy mnozí z nás vycestují na dovolenou ať někam do zahraničí, či jen někam do všemožných koutů České republiky. Cestování do cizích míst však s sebou může nést psychický diskomfort – jak v rámci cestování samotného, tak i v rámci svých přehnaných nároků na to, abychom si dovolenou co nejvíce užili. Obojí však může vést k tomu, že si dovolenou prostě moc neužijeme a spíše, než odpočinek pro nás bude představovat psychické vypětí – a to zajisté nikdo z nás nechce. Co tedy udělat, abyste si dovolenou, pokud možno co nejvíce užili a nestresovali se? To Vám poradíme v tomto článku!

 žena v mořských vlnách

Před odjezdem na dovolenou si určitě sepište seznam důležitých věcí, které byste s sebou určitě měli mít, a po zabalení si zavazadla rozhodně se seznamem v ruce zkontrolujte – lepší je mít toho s sebou více, než abyste na dovolené zjistili, že Vám něco životně důležitého chybí.

 

Před cestou se také ujistěte, že máte „ošéfované“ ubytování a dopravu. V rámci dopravy si zkontrolujte, jakými spoji na místo máte dorazit, případně se podívejte do map, abyste věděli, kudy máte jet.

 

Až dojedete na místo, není vůbec nutné být hned aktivní a ihned prozkoumávat celé místo Vašeho pobytu. První den bohatě stačí, když si vybalíte a budete odpočívat na pokoji, není vůbec nutné, abyste hned první den prozkoumali celou oblast. Zkuste se spíše aklimatizovat a zvyknout si na místo, kde budete následujících pár dní spočívat a spát. Pokud Vám to i tak nedá, můžete si dát menší procházku po okolí, ale rozhodně to nějak nepřehánějte – byla-li Vaše cesta delší a náročnější, uděláte rozhodně lépe, když si odpočinete a naberete sílu na další den.

 odpočinek na pláži

Pokud budete mít na dovolené nějaké rušivé myšlenky a neurózy, nechte je přijít, přijměte je a pak je nechtě zase odejít. Za tyto myšlenky se rozhodně nepranýřujte a nebuďte rozčílení, je naprosto přirozené, že když má psychika možnost odpočinku, vyvstanou na povrch myšlenky, na které, když jste byli zaměstnaní, nebyl moc čas. Pokud tyto myšlenky budete potlačovat, budou se k Vám stále vracet s větší silou.

 

Na dovolené dělejte věci, které jste chtěli dělat během roku, ale neměli jste na ně čas – pozorujte sami sebe a své potřeby a dopřejte si, po čem zrovna toužíte. Na dovolené je ten pravý čas pro to se rozmazlovat. Nezapomeňte však na to, že dovolená by měla být nějakým způsobem odlišná od Vašeho běžného denního režimu – pokud máte tedy spíše sedavé zaměstnání, nezapomeňte na dovolené na pohyb, pokud máte zaměstnání fyzicky náročné, zaměstnejte spíše svůj intelekt a čtěte si kupříkladu něco zajímavého.

4.2/5 - (6 votes)
Jak si užít dovolenou – v klidu a v pohodě

Post navigation