Kanalizace není zrovna oblíbené téma. V naprosté většině z nás vyvolává představu špinavé, páchnoucí stoky, ve které plavou neidentifikovatelné kusy odpadků, tak, jak to známe především z amerických filmů.

 

Je však potřeba si uvědomit, jak nezbytnou se stala. Pokud bychom ji totiž neměli, musely by veškeré splašky být uskladňovány v žumpě a pravidelně vyváženy. A jistě si dovedete představit, jak by něco takového bylo náročné například v typickém paneláku.

 

kanal1

 

Aby však dobře fungovala, je nutné ji čas od času zkontrolovat a opravit případné problémy dříve, než se stanou vážnými. Zvláště proto, že naše kanalizační síť nebyla na většině míst již dlouhou dobu modernizována, a mnohdy je stará 50 i více let. A tato doba se již na materiálu projeví, zvláště pokud je tak namáhán, jako například v Praze.

 

Jak se ale tyto kontroly provádí? Máme hned několik možných způsobů. Ty závisí především na rozměrech oné sítě. Nemůžeme si totiž představovat, že veškeré kanály jsou jako ve filmech, tedy velké tunely, jejichž prostředkem teče „řeka“, jak to známe z filmů. Jistě, takto může vypadat ve zvlášť zatížených oblastech, ale rozhodně ne všude.

 

Ve výše uvedeném případě se používá osobní prohlídka, kdy pracovník jednoduše sejde dolů a projde vytyčenou trasu, přičemž bude hledat i malé závady. Mnohem častěji ovšem u nás narazíme na trubky s mnohem menším průměrem, kam by se člověk zkrátka nevešel. I ty je však potřeba občas zkontrolovat, neboť jejich ucpání by mělo nepěkné následky.

 

kanal2

 

V tomto případě se obvykle používá revize kanalizace kamerou https://www.kanalizace-instalateri.cz/revize-kanalizace, připevněnou buď na drátku, nebo na pojízdném zařízení. Nevýhodou zde je, že daný problém nemůže, na rozdíl od pracovníka procházejícího tunely, hned odstranit. Pokud tedy narazí na závadu, je nutné podle polohy naplánovat opravu.

 

To však poměrně často znamená, že se musí vykopat daný úsek, aby se zpřístupnil. To obvykle znamená dopravní omezení. Ale věřte, že je to mnohem lepší varianta, než nechat to být.

3.5/5 - (2 votes)
Kdy se provádí revize kanalizace kamerou

Post navigation