Tento slavný impresionistický malíř prosazoval malování v plenéru. Rozmanitost barev a hra světla byla pro jeho tvorbu velice důležitá.
Pojďme se podívat na to, čím se jeho zahrada vyznačovala a proč vzbuzovala takové pocity. Odpovědí může být skutečnost, že mistrovou hlavní životní inspirací byla příroda. A jak je vidět nejen při malování, ale i při zahradničení. Rozhodl se totiž přestat cestovat za ní a vytvořit místo, kde ji mohl mít neustále na blízku. Být s ní ve spojení bylo pro jeho tvorbu velmi významné. Svůj pohádkový park pak mnohokrát ztvárňoval.  
Jistě každý souhlasí, že zahrada má být místo k odpočinku, kde hledáme harmonii a jak je vidět, tak mnozí i inspiraci. Jak se přiblížit co nejvíc k té Monetově v Giverně?
Krása růží
Nechte promluvit sílu přírody skrze sebe
Její dokonalost je skvělým zahradním architektem. Při plánování a budování se pokuste vyhnout všem formalitám a rovným liniím a nechte se inspirovat přírodními křivkami. Dalším důležitým faktorem je co největší rozmanitost barev a tvarů, a tedy i rostlinných druhů.
 Samozřejmě je dnes možné, nechat si takovou zahradu navrhnout. Ale proč to nevyzkoušet? Zvlášť pokud máte cit pro přírodu a milujete květiny a stromy. Naštěstí je v dnešní době snadné získat potřebné informace o rostlinách z celého světa. Říká se, že se v zahradě odrážejí naše city i osobnost. Nebojte se toho. Vytvořený svět vám tím bude mnohem bližší a bude promlouvat o vás a zase k vám. Vyberte rostliny, jaké s vámi rezonují, nalaďte se na ně, zjistěte jejich potřeby a komponování může začít.
…něco z Monetovy inspirace:
Růže
Tato královna květin poskytuje tak úžasnou rozmanitost. Čím více variant použijete, tím lepšího efektu dosáhnete. Existují drobnokvěté, plnokvěté, velkokvěté, pnoucí i záhonové. A ta pestrost barev a vůní. Monet je miloval.
Vodní zahrada
Barevné zóny
Zkuste vytvořit několik jednobarevných zón, což jsou jednobarevné plochy z různých odrůd rostlin. Budete překvapeni, jaký efekt to může mít.
Lekníny a kosatce
Jezírko, jako vodní zahrada, bylo jedno z nejdůležitějších součástí mistrovy zahrady. Malíř tam trávil spoustu času. Široké spektrum vodních rostlin, vytváří uzavřený kouzelný svět vodních zrcadel. Možná jste dosud ani netušili, kolik barevných odstínů mohou nabídnout lekníny či kosatce. Navíc tak vytvoříte dokonalé okolní bio systémové mikroklima.
Vrby
Nejen ony, ale celá řada ostatních druhů stromů jsou velmi důležitými prvky přírodní zahrady. Jaké máte nejraději vy?
Plevel jako okrasná květina
Mistr byl známý tím, že při tvorbě záhonů rád využíval rostliny, které rostly planě, a nebál se je vysadit přímo vedle vzácných cizokrajných druhů. V dnešní době se navíc nabízejí ušlechtilé kultivary takzvaných plevelných rostlin, jako je třeba svlačec. Oblíbenou rostlinou v okrasném záhonu je léčivá bylina kontryhel.
Nebojte se experimentovat. I dílo samotného mistra nebylo tehdy doceněno a bylo uznáno až mnohem později. Důležité je, jak se tam budete cítit vy a vaši blízcí.

4.5/5 - (2 votes)
Nechte se vést Clodem Monetem

Post navigation