Záleží na tom, co pěstujete. Škůdců je tolik, že se zaručeně s mnoha z nich setkáte. Všichni ale poctivě pracují na tom, abyste ze zahrádky měli jen zbytky a žádný užitek či radost. Bojujte proti nim, zastavte je včas.
Mandelinka bramborová
Mandelinka
Jak její celý název napovídá, jedná se o bramborového škůdce. To však neznamená, že jej nepotkáte i jinde. Je to žlutý brouček podobný berušce, jen má proužky přes krovky. Tento hmyz nelikviduje mšice, ale celé rostliny. Pokud máte zasazeny brambory, je skoro jisté, že se s mandelinkou během roku setkáte. Pomáhá proti nim postřik, ale kdo nechce používat chemii, má šanci, jak si s nimi poradit jinak. Ručním sběrem. Hezky jednoho broučka po druhém. Mnohdy pomáhá přiložení papíru k rostlině a silný poklep na listy. Nicméně sběr brouků je nutný, nenechte mandelinku rozmnožit.
červený slimák
Dřepčík
Tento malý černý brouček doslova miluje Lichořeřišnici. Ale i jiné květy jiných rostlin. Celou rostlinu je schopen zlikvidovat během pár chvil a navíc ruční sběr není efektivní. Brouček je malý. V tomto případě se vyplatí postřik či existuje babská rada. Dřepčík prý nemá rád vodu, tak je vhodné rostliny udržovat vlhké. Ne jen půdu, ale i listy a květy. Komu by se u rostlin ale chtělo pořád stát, že? Sáhněte proto po chemickém přípravku.
Slimák
Tento všežravý slizoun dokáže zlikvidovat vše, co se mu postaví do cesty. Je to všežravec, takže nepohrdne jak masem, tak ani rostlinami. Cuketové květy jsou pro něj pamlsek. Mladé plody čehokoliv či jahody, to je pro něj ráj na zemi. Fungují na něj speciální přípravky, které se rozsypou po okolí. Jen pozor, jsou jedovaté. Další možností je silná řádka rozdrcených skořápek, ale ani to není nepřekonatelná překážka. Nejvhodnější je ruční sběr a házení do soli. Pokud chcete ještě efektivnější způsob, jak se při sběru nenamáhat, zabijte jednoho slimáka na otevřeném prostranství. Ostatní jej přijdou sežrat, tak se dostanou rovnou Vám pod ruku.
 

3.6/5 - (7 votes)
Nekonečný boj se škůdci

Post navigation