Stolní počítače mají stále své platné místo na poli výpočetní techniky i přesto, že je válcují miniaturizované notebooky a netbooky. Stolní počítač má oproti těmto rozměrově https://refresher.cz/26519-SanDisk-uvadi-na-trh-rozmerove-nejmensi-USB-na-svete-pridava-i-kapacitne-nejvetsi subtilnějším konkurentům jistou výhodu – v případě hardwarové závady je snáze opravitelný a tím pádem lze významně prodloužit jeho provozuschopnost. Životnost elektroniky je u současné výpočetní techniky poměrně dlouhá, takže spíše záleží na tom, zda se vám podaří sestavit tak výkonný stolní počítač, aby i po mnoha letech byl schopen zvládat pracovat v reálném čase se softwarovým vybavením a modernějšími operační systémy. Jedinou podstatnou nevýhodou stolních počítačů je spotřeba elektrického proudu, která bývá vyšší, než u notebooků, ovšem pokud na počítači nepracujete dvanáct hodin denně nonstop, den co den, nemá to zas takový význam.
Když už jsme tu naznačili možnost opravy hardwarových komponent, u stolního počítače to konkrétně znamená nejen výměnu celé grafické karty, paměťových modulů, karet v PCI slotech či procesoru, ale týká se to i jednotlivých součástek např. na základní desce. Motherboard bývá jedním z nejporuchovějších dílů, a jestliže přestane pracovat jen některý z jejích segmentů, v případě opravy servisem PC v Kolíně zůstane základní deska zachována i se všemi periferiemi.
Opravy stolních počítačů se vyplácí zejména tam, kde jde o výkonnější počítačovou sestavu, a kde by její kompletní výměna byla mnohonásobně dražší. Někdy se však do oprav pouští lidé, co mají ke svému počítači jakýsi nostalgický vztah, a je pro ně zatěžko se jej zbavit jen pro to, že na motherboardu zrovna vytekl plastový kondenzátor.
V každém případě je-li toto právě váš případ a počítač vypoví službu, zvažte jeho opravu, resp. nechte si vyčíslit její cenu, neboť může jít o drobnost. A u závad závažných budete mít alespoň jistotu, že jste pro záchranu počítače udělali maximum.