Líbí se vám jehličnany více než listnáče? Obdivujete vzrostlé stromy nebo konifery v zahradách? Možná vás již na chvíli napadlo, že svou zahradu právě o takový strom obohatíte. Borovice, smrky a modříny patří mezi klasiku. Neznamená to, že se nenajdou zajímavé kultivary, ať již zakrslé, převislé nebo kouzelné čarověníky.
jedlové šišky
U zakrslých stromů je výběr o mnoho větší než u převislých. Z převislých jehličnanů vám může zahradu ozdobit smrk a modřín. Pokud jste se rozhodli alespoň pro jeden impozantní jehličnan, zvolte jedli. Při výběru pomýšlejte na to, že některé odrůdy se do zahrad nehodí, protože mohou vyrůst až do několika desítek metrů. Jedle korejská zaujme svou modro fialovou barvou šišek. Pokud máte dostatečně velkou zahradu, bude pro vás tento jehličnan dobrou volbou. Dorůstá až patnácti metrů, hodí se tedy do rozlehlejší zahrady. Jedle mají mnoho kultivarů, některé z nich se hodí do skalek. Korejská jedle patří mezi ty otužilejší a na pěstování jednodušší. Zajímavá, ale na mráz citlivá je jedle španělská. Některé druhy této jedle patří mezi menší a pomalu rostoucí kultivary. Desetileté stromky dosahují výšky pouze kolem jednoho metru.
lesní porost
Krátké a husté jehlice jsou líbivé. Ideální stanoviště pro výsadbu by mělo být slunné nebo mírně zastíněné. Důležitá je propustná mírně kyselá půda, která by neměla úplně vyschnout, alespoň nějaký čas po výsadbě. Svými stříbrnými jehlicemi zaujme jedle ojíněná. Kultivary této jedle můžete také pořídit v zakrslé formě. Výška tohoto jehličnanu dosahuje maximálně dvou metrů. Jedle nepatří pouze mezi okrasné stromy. Můžeme využít i její léčivé účinky. Jedlový olej můžete přidat do koupele. Jeho vdechování vám uvolní dýchací cesty. Olej má antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Uleví při natažených a bolestivých svalech i bolestech zad.
 
 
 

4.7/5 - (4 votes)
Vyberte si vhodné jehličnany

Post navigation