Běžně dostupných popínavých rostlin je hned několik druhů. Můžeme si vybrat podle našich představ a potřeb mezi stálozelenými a opadavými, různými barevnými varianty a také podle toho, zda rostliny potřebují oporu anebo zvládnou růst a přichytávat se bez naší pomoci.
Popínavými rostlinami můžeme ozdobit část obvodové zahradní zdi anebo plot, přirozeně zakomponovat zahradní domek do stylu zahrady, schovat nevzhlednou stodolu, nebo si nechat rostliny popínat po fasádě rodinného domu.
záplava květů vistárie
U poslední varianty je třeba zvážit, zda dům a jeho okolí takovou změnu vstřebá. Vhodná je spíše starší stavba, která stojí samostatně uprostřed vašeho pozemku.  Vyhnete se tím nelibosti sousedů, kteří by třeba takový dům v sousedství svého moderního domu nechtěli.
Rovněž musíte počítat s tím, že i když zvolíte rostliny, které se popínají bez opory a přivazování, jejich hezký vzhled vyžaduje pravidelnou údržbu hnojením a sestřiháváním, aby se zachoval prostor pro okna, dveře a střechu. Při takové údržbě musíte počítat s fyzicky náročným pohybem na žebříku s nůžkami v ruce, protože ani s teleskopickým elektrickým zastřihovačem nezvládnete upravit vše. První roky jde popínání pomalu, ale v okamžiku, kdy si rostliny vybudují solidní kořenový systém, rostou velice rychle a úpravy je nutné dělat minimálně 1-2 do roka.
Výsledek takového snažení bývá odměněn originálním, romantickým vzhledem domu, který krásně splyne s okolní zelení a navodí atmosféru starých časů.
Vistárie je jednou z nejkrásnějších popínavých rostlin. Pro svůj růst potřebuje velice pevnou oporu a časté úpravy. Za to se odmění množstvím fialových květů v hroznových tvarech. Může dosáhnout délky až dvaceti metrů. V plné kráse se tato rostlina předvedla v jednom televizním seriálu, kde se podle ní jmenovala celá ulice.
fasáda starého domu s popínavou rostlinou
Břečťan patří mezi ty nejběžnější a nenáročné rostliny. Je zelený celý rok, nevymrzá. Pne se sám až do dvaceti metrů a nevyžaduje až tolik péče. Jeho nenápadné květy jsou oblíbené u včel a na plodech si v zimě pochutnávají ptáci. Kromě zelené barvy je břečťan dostupný i v žíhané bílo-zelené a zlato-zelené variantě.
Přísavník pětilisty (lidově psí víno) je liánovitá rostlina s přísavníky, která se plazí sama do výšky deseti až dvaceti metrů. Vyžaduje humózní půdu. Kvete nenápadnými zelenými květy, ze kterých se dělají hrozny bobulí. Rostlina je sice opadavá, ale na podzim má kouzelně vybarvené listy, kvůli kterým je velice oblíbená.
 

Zelené ploty a fasády

Post navigation